Oruç Tutmanın Fazileti İle Ramazan-ı Şerifi

Oruç Tutmanın Fazileti İle Ramazan-ı Şerifi konu başlığımız ile öncelikle sohbet sitelerimize katılan tüm Müslüman kardeşlerimize hayırlı ramazan,lar diler.Bu kutsal ramazan ayının hepimize hayırlara vesile olmasını temenni ederiz,

Sohbet chat odalarımızda her yıl olduğu gibi bu yılda mübarek ayın fazileti ve önemi hakkında konular konuşarak sahur vaktine kadar hoş muhabbetlerimizin seviyeli bir şekilde yapılmasıdır.Dünyadaki yaşayan tüm Müslüman aleminin ramazan ayının hayırlara vesile olma temennilerimizle hayırlı ramazanlar dileriz.

Oruç Tutmanın Fazileti İle Ramazan-ı Şerifi

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.Ramazan ayı mağfiret ayıdır. Bu ayda Allah bütün mağfiret kapılarını açmıştır. Ramazan ayı rahmettir. Çünkü Ramazanda müminlere hiç kimsenin bilemeyeceği, had ve hududunu tayin edemeyeceği, miktarını yalnız Allah’ın tayin ve takdir edeceği sevap ve mükafat verilecektir.

Bu ay içinde insanı mel-ekleştirecek olan oruç ibadeti yapılacak, tövbe istiğfarlar yapılacak, birçok Müslüman kötülüğü bırakacak, nefis ve şeytanın esaret ve tuzağından kurtulacak, Allah’a kul, Rasül’üne hakiki ümmet olma yoluna girecektir. Bu ayda evlerde ve camilerde mukabeleler okunacak, insanlar Kuran’ın nurundan, feyiz ve bereketinden istifade edeceklerdir. Kuran’a ve Sünnet’e sarılmakla hakkı bulacaklar ve hidayete ereceklerdir.Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren amirler de affolur, Cehennemden azat olur.

Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.Kur’an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir.